Měsíc: Duben 2025
Zlatá udice 2025
| Napište komentářMístní kolo Zlaté udice, vědomostní a dovednostní soutěže dětí z rybářského kroužku při ČRS, z.s., MO Opočno a DDM Dobruška
V sobotu 26. dubna se v rybářské klubovně v Opočně Lišťovině konalo místní kolo Zlaté udice 2025, celostátní soutěž mladých rybářů. Sešlo se 29 dětí z rybářského kroužku v DDM v Dobrušce, kteří bojovali v technických disciplínách a to v hodech na terč skish a arenberger a v hodu jednoruč do dálky. Ve znalostních disciplínách soutěžili v poznávačce ryb, rostlin a živočichů a psali vědomostní test. Dobrá forma pro házení na terče se dá získat jen důsledným tréninkem a poznávat živé exponáty není zdaleka tak jednoduché, jako třeba z obrazových výukových karet. Všem úspěšným mladým rybářům gratulujeme.
Rybářský kroužek v tomto školním roce navštěvuje 57 dětí s věkem do 15-ti let. Ti nejlepší, kteří své znalosti i um potvrdili předními umístěními v soutěži Zlatá udice, nás budou reprezentovat na územním kole v Kostelci nad Orlicí ve dnech 16.-18. května. Věříme, že se jim podaří vybojovat dobrý výsledek a pokud bude i trochu štěstí, mohou se probojovat až do národního kola. Držme jim tedy palce.
Pavel Marek, předseda ČRS, z.s., MO Opočno.
Den Země
| Napište komentářTento týden jsme v DDM tradičně oslavili Den Země společně se žáky 3.tříd zdejších základních škol a se žáky ZŠ Opočenská. V programu „Na dotek lesa“ děti prokázaly znalosti o floře a fauně v našich lesích. V druhé části programu se dozvěděly vše o životě včel a o včelařství. Své znalosti a zkušenosti dětem předal pan Karel Oubrecht z MO Českého svazu včelařů.
Jarní prázdniny v Merkuru
| Napište komentářPrvní den jarních prázdnin jsme se vydali s 32 dětmi na cestu do Police nad Metují, která je jediným místem, kde se vyrábí stavebnice Merkur již rovných 100 let. A stále má dětem co nabídnout, jak jsme se přesvědčili i my.
Prošli jsme s průvodcem Pavlem Frydrychem muzeum Merkuru doslova od sklepa až nahoru. Ve sklepení je nová expozice důlních strojů, v posledním patře největší stavba z Merkuru- Ocelové město. Toto město zabírá délku 6 metrů a momentálně váží 1,2 tuny. Stavba se stále postupně rozrůstá a na smontování bylo dosud použito přes 300 tisíc šroubků a matiček. Ale v muzeu jsme viděli i mnoho modelů aut, výtahu, robotické stavebnice i modely známých budov a to vše pečlivě sešroubováno z mnoha a mnoha šroubků a matiček.
A šroubování bylo i naším dalším úkolem. V dílně muzea jsme měli připravené modely z Merkuru, které nás naladily do jara. Děti si mohly sestavit slepičku s kuřátky nebo krásnou kopretinu i s muškou nebo včelkou. Naučily se pracovat s klíčem i imbusem, spojit barevné díly podle návodu a vše pevně sešroubovat. Práce zaujala opravdu všechny děti a také se všem povedlo práci dokončit. Mnoho dětí se těšilo, že doma vytáhnou stavebnici Merkur, kterou mají po rodičích a prarodičích a už budou vědět, jak s ní pracovat!
Tato akce byla podpořena z projektu OP JAK.